«Жизнь — как вождение велосипеда. Чтобы сохранить равновесие, ты должен д...»
Вопрос от: Margo_842510 Возраст: 42

Розчаровує син

Моєму синові 18 років. Два роки тому він вдягався в неприємну історію, яка загрожувала йому позбавленням волі, нам (я і моя мама) довелося платити великі гроші адвокату, щоби його витягнути. Паралельно через стрес почалася депресія, звернулися до психіатра, а син паралельно почав вживати заборонені речовини. Три місяці був в рехабі, наче допомогло, здавалося, що змінився. Паралельно з усіма пригодами довелося покинути коледж, але він і не вчився завзято. Але ось пройшов рік, він повернувся жити до моїх батьків і є підозра, що знову займається тим, чим не має. Як на нього впливати я не знаю ді і вже немаю сил. І чи варто пояснювати дорослій людині про наслідки його дій. Чи відпустити ситуацію, якщо він хоче зіткнутися з суворою реальністю.

Ответы психологов

Співчуваю, ви пережили — величезний стрес, фінансове виснаження та постійний страх за майбутнє дитини. Ваше відчуття безсилля і вигорання абсолютно зрозуміле. Ви з мамою вже зробили неймовірну кількість зусиль, щоб урятувати його. Що я можу сказати відносно вашої ситуації: виховати чи перевиховати 18-річну людину розмовами про наслідки вже неможливо, а постійний порятунок від цих наслідків лише підкріплює його залежність і безвідповідальність. Вам точно пора змінювати стратегію та рятувати, у першу чергу, себе.
Отже, чи варто пояснювати дорослій людині наслідки? Ні, це вже не працює. У 18 років, особливо після досвіду з судом та рехабом, він чудово знає усю теорію. Повторні лекції, благання чи скандали сприймаються залежною людиною просто, як «білий шум» і привід для роздратування. Залежність (якщо він повернувся до вживання) змінює мислення. Страх перед законом чи повага до батьківських грошей зараз не є для нього авторитетом. Поки наслідки існують лише на словах, для нього їх не існує в реальності.
Чи відпустити мені ситуацію? Так, але з чіткими кордонами (це називається «жорстка любов»). «Хто жалкує лозинки, ненавидить він сина, а хто любить сина свого, той змалку наказує його» - ось що говорить Слово Боже про справжню батьківську любов. Відпустити — не означає викреслити сина з життя чи розлюбити. Це означає перестати бути його «буфером» перед ударами долі. Накращий вчитель - власний досвід. Поки ви з батьками оплачуєте адвокатів, даєте житло та вирішуєте його проблеми, у нього немає жодної причини змінювати свою поведінку. Навіщо напружуватися, якщо дорослі завжди прикриють? Навіщо дорослішати взагалі? Зіткнення із суворою реальністю — це часто єдиний спосіб для залежної людини досягти свого «дна», від якого можна відштовхнутися для реального лікування.
Поговоріть із своїми батьками. Це найважчий, але найважливіший крок. Син зараз живе у них і, скоріш за все, користується їхньою м'якістю. Поки вони дають йому дах над головою та їжу без жодних вимог, він не зупиниться. Ви маєте діяти як єдиний фронт. Встановіть жорсткі правила проживання: Разом із батьками озвучте синові умови, за яких він може залишатися в їхньому домі. Наприклад: Він має працювати (бодай на простій роботі) і вносити частку за комунальні послуги чи їжу. Жодного вживання чи підозрілих друзів у домі. Якщо він порушує правила або відмовляється працювати — він має з'їхати і жити самостійно. Припиніть фінансову допомогу: Не давайте грошей на кишенькові витрати, цигарки, борги. Одяг та їжа — це максимум, і то за умови, що він намагається щось робити. Оголосіть про відмову від «рятування». Прямо скажіть йому: «Ми тебе любимо. Але якщо ти знову потрапиш у поліцію, заборгуєш гроші чи матимеш проблеми через речовини — ми більше не найматимемо адвокатів і не платитимемо твої борги. Це твій вибір і твої наслідки». І найголовніше — дотримайтеся цього слова, як би боляче не було.
Особисте прохання: подбайте, будь ласка, про себе. Ви виснажені, і ваша депресія і вигорання — це прямий наслідок созалежності. Ви не можете контролювати вибір сина, але, принаймні, можете контролювати своє життя.