Опікаюча бабуся для такої чутливої дитини, яка реагує на гучність метро- це подарунок, бо це хтось , хто здатен чути його справжні потреби (якщо вона дійсно їх чує, а не опікається, бо не вміє інакше).
Звучит так, ніби існує бажання "виправити" надчутливість, а НЕ зрозуміти потреби, які за нею стоять.
Дитина живе і сприймає світ так, як уміє. Він НЕ здатен сприймати його інакше.
При цьому у нього, як і в кожної людини на цій планеті, є Потреби, які вважаються базовими, і порушення яких призводить до негативних наслідків, таких як головні болі, невпевненість в собі і формування викривлених (компенсаторних) способів задовольнити таки ці Потреби.
Важливо НЕ виправляти його чутливість, образливість і тілесні прояви, а знайти причини, які заважають йому бути здоровим та щасливим.
Адже кожна дитина має рости в умовах, в яких вона формується, як Здорова особистість, яка впевнена:
- що її життя, здоров'я, свобода має значення,
- що вона сама важлива і цінна саме такою, яка є (наприклад, чутливою), що вона має право на гарне ставлення, стосунки та допомогу БЕЗ додаткових умов,
- що її думки і бажання мають значення,
- що вона здатна контролювати те, що є в її житті (свій простір, свої речі, свій час, свої рішення тощо),
- що результати її зусиль - важливі, і вона має право займатись тим, що її цікавить.
Коли Базові потреби дитини порушуються, це викликає стрес, і як наслідок високу тривожність і пошук засобів її знизити.
Слід зауважити, що всі ці Базові потреби - це НЕ матеріальні речі, а Ставлення.
Ставлення з Увагою, щоб Бачити саме Людину в дитині, а НЕ "те, що треба виправити ".
Життя в кожного різне, дійсно складаються обставини важкі, які складно долати, нажаль.
Вам хочеться побажати сил та терпіння на шляху допомоги синові.
І ще раз хочу зауважити, справа НЕ в "рисах характеру ", з якими "щось треба зробити".
Справа в тому, щоб знайти, з чим не справляється ваш син і допомогти йому це подолати.
А чутливим він залишиться, бо це його особиста риса.
І насправді, ніхто не здатен знати, для чого ця риса йому дана, - може він стане гарним батьком, чи лікарем, чи психологом, наприклад)
Відредаговано автором 27-03-2026 12:59:07