Вітаю Вас. Те, що Ви описуєте, є досить поширеним, хоча на перший погляд і здається парадоксальним: як це так, що втома дає спокій, а відпочинок — тривогу?
Як психолог, я можу виділити кілька фізіологічних та психологічних причин, чому Ваш організм реагує саме так.
1. Ефект "вимкнених фільтрів" при безсонні
Коли Ви не спали, Ваша нервова система перебуває в стані легкого гальмування. Мозок просто не має енергії на те, щоб "прокручувати" тривожні думки, аналізувати ризики або критикувати Ваші дії.
Автоматизм: Ви дієте на підкіркових структурах (звичках). Оскільки префронтальна кора (центр контролю та тривоги) втомлена, вона "не заважає" Вам працювати.
Ейфорія втоми: Іноді дефіцит сну викликає короткочасний викид дофаміну, що дає відчуття легкості та відсутності страху перед помилкою.
2. "Надлишок" енергії після відпочинку
Коли Ви виспалися, Ваша нервова система знову стає чутливою.
Гіперконтроль: Мозок має достатньо ресурсу, щоб увімкнути аналіз. Ви починаєте думати про те, як Ви робите справу, чи правильно це, які наслідки. Це перетворює автоматичну дію на складний процес, що й викликає тривогу.
Сенсорна чутливість: Відпочилий мозок гостріше сприймає звуки, світло та внутрішні сигнали тіла. Якщо у Вас є схильність до тривожності, Ви можете інтерпретувати цей приплив енергії не як "бадьорість", а як "напруження" або "передчуття небезпеки".
3. Страх втратити ефективність
Можливо, на підсвідомому рівні у Вас закріпилася установка: "Я продуктивна, лише коли виснажена". Тоді стан бадьорості сприймається як незвичний або навіть загрозливий, бо Ви не знаєте, куди спрямувати цей надлишок ресурсу.
Що з цим можна спробувати зробити?
Щоб збалансувати ці стани, я рекомендую звернути увагу на наступні кроки:
"Заземлення" через тіло: Коли відчуваєте тривогу після сну, спрямуйте енергію в м'язи. Коротка зарядка або контрастний душ допоможуть мозку зрозуміти, що цей "заряд" — це фізична сила, а не тривожний сигнал.
Планування "автоматизму": Оскільки Вам важко починати звичні справи, спробуйте з вечора писати дуже детальний список кроків для ранку. Це допоможе мозку залишатися в режимі виконання, не вмикаючи зайвий аналіз.
Легалізація стану: Скажіть собі: "Сьогодні я почуваюся тривожно, тому що я відпочила і мій мозок дуже активний. Це просто надлишок енергії, який я можу використати".
Це явище часто називають "тривогою розслаблення". Ваша психіка звикла бути в режимі виживання (через безсоння), і стан спокою здається їй підозрілим.
Чи помічали Ви, які саме думки виникають у Вас у ці моменти тривоги після сну? Можливо, є
страх не встигнути щось або зробити помилку?