Алла Григорівна Веленко
Питання від: Tina Вік: 40

Не знаю чи залишатися за кордоном чи їхати додому

Добрий день! Потрібна порада .Знаходжуся за кордоном з чоловіком і дитиною-підлітком 13 років, хлопчик.Мені 40 років,не працюю,тимчасові заробітки.В чоловіка хороша робота.Син погано навчається в місцевій школі, паралельно дистанційно вивчає українську школу.Не хоче тут жити,скучає за друзями з української школи.Плануємо після війни повернутися.Спілкується син гарно англійською,має декілька знайомих,але 8-10 років дітей.
Часто каже,що ми не думаємо про нього,лише про себе, оскільки не хочемо повертатися додому.
Я розриваюся між тим,щоб бути всім разом поки за кордоном і сином,якому важко в місцевій школі і є проблеми у спілкуванні.Він підліток,і це дається в знаки.Якщо я повернуся з сином додому,у нас є будинок,але я все буду робити сама,батьків не має.Кому я буду потрібна.В цій країні,де ми зараз живемо,мені також нелегко.Я не можу себе реалізувати,підробляю,поганий холодний клімат,нема друзів.Чоловік хоче,щоб народити ще дитину.
Питання: як мені вчинити в даній ситуації.Чи слухати дитину і робити як йому добре,бо я часто саме так і вчиняла? Чи триматися всім разом,тим більше,що в Україні я не маю підтримки? Я розумію,що йому в Україні було б краще(більше спілкування,друзів,мова).Але боюсь залишитись сама з ним.З чоловіком гарні відносини ,повністю нас забезпечує.Дякую за допомогу.
Що означають ці оцінки?

Оцінки питань

Відповіді психологів

Предположу, что вы впадаете в какие-то тяжелые переживания, возможно чувство вины, стыда, страха испортить отношения с сыном, и не получается полностью чувствовать себя взрослым родителем, который лучше знает, как нужно.

Давайте трезво смотреть - вы полной семьей заграницей, муж имеет хорошую работу, вы в безопасности. И вы хотите, по сути, разорвать отношения с мужем (потому это неизбежно повлияет на отношения), вернуться с мальчиком-подростком в страну под обстрелы, где нет никаких намеков на завершение войны, более того обстрелы усилились.
Еще и с перспективой возможного повторного выезда, поскольку у вас мальчик, а значит воинский учет с 16 лет. Ради чего все это? Потому что сын предъявляет претензии и ему сложно адаптироваться? Но он в силу возраста не понимает всей ситуации и рисков, а чисто эмоционально вас обвиняет.
Добрий день.
У цій непростій ситуації найважливіше ваша емоційна стабільність. Підлітки тонко відчувають стан батьків.
Схоже, він сумує не стільки за країною, скільки за минулим, друзями, звичним способом життя. Але він уже говорить мовою, навчається, має знайомих це ознаки адаптації, хоч і неідеальної.
Говоріть із сином про його почуття,
Залучайте до пошуку рішень, Що зробит его життя тут легшим (увага на ресурсах, а не потерях)? Як знайти більше друзів?
Разом складіть план. запишіть плюси й мінуси переїзду та залишення, оцініть ризики( В Україні зараз дуже складно). Це допоможе побачити ситуацію чіткіше, це реальна потреба чи втеча від напруги?
Якщо ви чітко усвідомлюєте, навіщо переїжджати, знаєте свої ресурси й плани тоді це не втеча, а крок до важливого.Дитину потрібно слухати. Але рішення це відповідальність дорослих.
Доброго дня, Tina!
цитата:
Чи слухати дитину і робити як йому добре,бо я часто саме так і вчиняла?

Відчувається, що це надто важливе питання, яке постало перед вами. І тому до пошуку відповіді на нього варто поставитись обережно і об'єктивно, наскільки це можливо.

Ось дивіться, яка рамка на сьогодні окреслена у вашій свідомості - слухати дитину
цитата:
Чи триматися всім разом,тим більше,що в Україні я не маю підтримки?

Варіантів, як бачимо, два. А чому не берете до уваги інший. Наприклад, слухати чоловіка і враховувати його позицію? До речі, що він думає відносно ситуації, яка склалася?

У свій час ви якось приймали рішення виїхати за кордон. Чим керувались? Які мотиви тоді були визначальними?
Подумайте - наскільки вони змінились? Чи вже втратили значення міркування безпеки?

На ваші хитання впливає лише поведінка і нарікання сина
цитата:
? Або якісь інші, поки що приховані аспекти?

цитата:
З чоловіком гарні відносини

Що буде з сім'єю в разі повернення в Україну?
Чим ви зможете займатись після повернення?

цитата:
В цій країні, де ми зараз живемо, мені також нелегко.Я не можу себе реалізувати,підробляю,поганий холодний клімат,нема друзів.

Опис особисто ваших вражень і відчуттів чимось схожий на оцінки сина. Помічаєте?
Як вважаєте, що перешкоджає вашим новим знайомствам? Вашій реалізації?

цитата:
Чоловік хоче,щоб народити ще дитину

Як ви сприймаєте його бажання? Розкажіть, як розмовляли і , може, домовились з цього приводу?

Відредаговано автором 30-06-2025 18:26:46

Добрий вечір! Дуже вдячна всім психологам за поради. Хотіла уточнити у своїй історії.Хотіла також відповісти на питання Володимира Анатолійовича.Ми з сім'єю жили раніше у місті Львові.Зараз ми приїхали до чоловіка .Чоловік сам виїхав 2 роки тому на роботу.Чоловік хотів,щоб ми до нього приїхали.Я працювала.Раптово помирає моя мама за трагічних обставин.Я дуже важко емоційно справлялась з втратою:була депресія, антидепресанти.Прийняли спільне рішення їхати до чоловіка.Двіччі я була у чоловіка і поверталися додому з сином.Чужа країна, менталітет,погода,сувора зима,втрата мами .Вже рік як я втрималась в цій країні .
Позиція мого чоловіка і моїх родичів-залишатися разом в цій країні.
Стосовно безпеки-ми живемо в місті Львові.
Син навчається на мові цієї країни,яка йому дається важко.Англійську мову тут гарно знають,плюс він давно навчається з репетитором.Місцеве населення нелегко підпускає до себе.Жителі надто розвинуті по місцевостях.Ми живемо в великому селі.Але по українських мірках це мале село.
Оцінка даної країни у нас всіх однакова-вона не підходить нам для постійного проживання, оскільки дуже відрізняється від України.Я згідна з Світланою Володимирівною,що ми сумуємо за старим життям,яке вже не повернути.І навіть коли я повернусь з сином нам не буде легко.У мене приватний великий будинок,територія.Я працювала в Україні адміністратором клініки.Я дуже любила свою роботу.І ще чому мені тут не дуже приємно,бо це не можливо тут влаштуватися на аналогічні посади,оскільки потрібно знати мову.Коли я не працюю мені важко,потрібне спілкування,я екстраверт.
Стосовно другої дитини-я б хотіла,оскільки одна в батьків була.
Чекаю на Ваші коментарі.
Дякую.
Я б запропонувала подивитися на вашу ситуацію трохи інакше як на можливість приділити час собі, прийняти реальність такою, якою вона є. Не боротися з нею, не нервувати, не прокручувати в голові 'а якби…." Так, не так, як хотілося б. Так, не вдома. Так, непросто. Але якщо так склалося значить, у цього часу є свій сенс.
Коли ви приймете ситуацію стане легше.З чого можна почати?
Можливо, онлайн-курси, волонтерство, вивчення мови, творчість, нові знайомства.кпок за кроком, те що цікаво.
І головне , дякувати, що всі живі. Це вже дуже багато.
Все інше поступово вирівняється, як тільки всередині стане спокійніше.
І дитина перестане маніпулювати, опираючись на ваш емоційний стан.
Доброго часу доби. 👋

Щиро співчуваю вашій ситуації — вона непроста, глибоко емоційна і торкається багатьох життєвих площин: родини, дитини, втрати, адаптації, самореалізації. Ви на роздоріжжі — і це природно викликає розгубленість.

👉 Ваш син — підліток, йому складно, він сумує за Україною. Але ви — доросла, і саме ви приймаєте рішення. Почути його важливо, але жити його бажанням — не завжди можливо. Тим паче, що ви й самі — в стані втрати, виснаження, без підтримки. Якщо ви поїдете з ним в Україну — лишитеся без чоловіка, ресурсу, і знову будете "все самі".

👉 Водночас, життя за кордоном теж вам не підходить: клімат, відсутність друзів, нереалізованість. Варто чесно проговорити це з чоловіком — не як ультиматум, а як потребу. Можливо, є варіанти: інше місто, інша країна, зміна умов. І точно варто спробувати включити сина в більше активностей, дати йому "мости" до адаптації.

Ваше бажання мати ще одну дитину — це про майбутнє. Але зараз вам потрібно дати підтримку собі. Ви не егоїстка, якщо подумаєте про себе. Ви — жінка, яка тримає родину. І має повне право не згоріти в цьому.

З повагою і теплом. 🌿
Доброго ранку!
цитата:
Хотіла також відповісти на питання Володимира Анатолійовича.

цитата:
Ми з сім'єю жили раніше у місті Львові.Зараз ми приїхали до чоловіка .Чоловік сам виїхав 2 роки тому на роботу.Чоловік хотів,щоб ми до нього приїхали.Я працювала.Раптово помирає моя мама за трагічних обставин.Я дуже важко емоційно справлялась з втратою:була депресія, антидепресанти.Прийняли спільне рішення їхати до чоловіка.Двіччі я була у чоловіка і поверталися додому з сином.Чужа країна, менталітет,погода,сувора зима,втрата мами .Вже рік як я втрималась в цій країні .

Мої слова торкатимуться більше ваших відчуттів і почуттів, бо що і хто б не коментував, рішення все одно приймати вам(!) Маю на увазі - вам з чоловіком. Або ж, що не виключаю, вам особисто. І тут важливо, на що ви будете спиратись і чим керуватись.

З цього приводу деякі уточнення. Ви зазначили, що чоловік хотів, аби ви до нього приїхали. А ви ХОТІЛИ до нього?

Зважаючи на усі складнощі проживання в цій країні, питання з реалізацією, вимоги сина, ви б хотіли залишатись разом усією сім'єю з чоловіком?
У будь-якій країні РАЗОМ?
Що в такій постановці питання візьме гору всередині вас?
Що стане вирішальним?

цитата:
Вже рік як я втрималась в цій країні .

Маєте підстави собою пишатись. Та чи так це насправді?
За великим рахунком у надзвичайно складних умовах, після втрати мами і лікування, ви зробили майже по максимуму - не втратили себе, не послабили сім'ю. І треба віддати вам належне.
Водночас на даному етапі постає питання - ЩО ДАЛІ? В який бік рухатись?

Наразі точно не завадить поглянути на можливості, які існують в реальності. Розглянути варіанти в тій країні, де ви зараз, можливо, в іншій...

цитата:

Погляньте ще на перспективу - як позначиться на ваших стосунках з чоловіком ваше рішення повернутись в Україну? Погодьтесь, питання далеко не другорядне.

цитата:

Звісно, у Львові набагато безпечніше, ніж на сході, підні або півночі країни. Проте й тут буває вкрай небепечно. Напевно, в новинах ви все й так бачите.

цитата:
І навіть коли я повернусь з сином нам не буде легко.

У вашій уяві яким буде цей період, якщо ви наважитесь повернутись? Які шанси влаштуватись на роботу? Чи зможете дати раду господарським справам у великому будинку?

цитата:
Стосовно другої дитини-я б хотіла

Хотіли б в принципі - це одна розмова. Народжувати зараз - зовсім інша. Я так розумію, що конкретного спільного рішення з чоловіком ви ще не прийняли.

Відредаговано автором 01-07-2025 10:25:38

Добрий день. Можу точно сказати, щоб у сім'ї був лад треба жити із чоловіком. Тобто на відстані стосунки зазвичай вже не такі близькі, і як показує досвід, руйнуються. але не завжди. Це залежить від вміння спілкуватися на відстні. Задумайтесь взагалі над збереженням сім'ї. Наскільки стосунки близькі у вас зараз? Чи можете ви із чоловіком поміркувати удвох, як бути в нинішній ситуації? Від саме Вашої налаштованості для життя за кордоном залежить також і настрій сина, діти дуже відчувають сумніви батьків, невпевненість. Звісно, що обставини, в яких ви опинились не надають впевненості. А ще поміркуйте чого Ви самі хочете, всі плюси і мінуси саме вашого особистого вибору. Я б рекомендувала звернутися до психолога онлайн і розібратися із собою, із рішеннями і вашим сьогодняшнім станом.
Велика вдячність від мене дорогим спеціалістам! Ви допомагаєте мені .Я і сама цікавлюсь психологією,читаю і слухаю.
Хотіла б відповісти Світлана Володимирівній.
Мій чоловік так само говорить,що треба прийняте те,що є зараз.Так,в не ідеальний країні живемо,але в безпеці,теплі і комфорті.Завдяки його роботі,ми маємо багато можливостей:продукти,техніка, подорожі на море.В Україні це давалося з важкістю. Чоловік говорить,що так,я маю можливість повернутись,але вдома він вважає,мені не буде просто .Він готовий прийняти мій вибір.Але я бачу як він за це переживає.Він не хоче,щоб ми їхали до України.Говорить, закінчиться війна,тоді всі разом поїдемо.Він всіляко старається мені допомогти.Чоловік також говорить,щоб я знайшла собі хоббі по душі,підтягнула англійську,якщо не хочу йти на курси вивчення місцевої мови(не хочеться туди ходити,не подобається формат,тим більше,що не планую тут залишатися).
Хочу відповісти Віталії Юріївній.Я не хочу йти в терапію,оскільки для мене більш дієвим є приймання ліків.Я багато прочитала про етапи горя після втрати мами,яка жила зі мною і ми були близькі (я розумію,що мабуть не сепаровані).На разі за 2 роки я знаходжусь на стадії прийняття.Так мої стадії змінювались,я верталась назад,багато плакала.Але я відчуваю,що не хочу копатися в цьому,оскільки це мені не на користь.Було почуття вини,питання що а якщо було б,а також постійне повернення,життя минулим.
Володимир Анатолійович.
Їхати до чоловіка я хотіла, оскільки мені важко було справлятися на той момент 1,5 роки тому. Чоловік не хоче переїздити в іншу країну,оскільки тут все налагоджено,у нього гарна робота,керівництво.В іншій європейській країні,ми дізналися,зарплати набагато нижчі і витрати вищі.Тому переїзд в іншу країну не є фінансово вигідним.
Стосовно роботи.Я моніторили ринок праці.Попит на мою посаду непоганий.Я маю побоювання,щоб не було як попереднього разу,коли я працювала,син був менший ,ми возилися щ ним разом з роботи додому,син боявся сам бути до вечора в будинку,і чекав мене на зупинці.Це не дуже хороші спогади.Плюс тоді у нього були домашні улюбленці:собака і кіт.

Син можливо б нічого не мав проти місцевої школи.Проблема в тому,він говорить,що він не розуміє про що вчать.А якщо розуміє,то говорить,що нудно,я це вже знаю,ми це вчили 3 роки тому.

Є люди,які мені також говорять,що це свого роду досвід для нас усіх.

Я маю спілкування невелике є декілька сімей з України,переважно зі Сходу і Півдня України.Не друзі,але інколи проводимо час разом.

Країна,в якій ми мешкаємо, кардинально відрізняється від України.Ми всі скучили за домівкою і в планах,якщо війна закінчиться повернутися .

Стосовно другої дитини.
В моєму житті завжди складалися обставини,що ми не могли спланувати другу дитину(робота,піклування про близьких,хвороби). Зараз багато родичів говорять,щоб я народжувала.Оскільки ,коли мама померла ,а перед тим 6 років хворіла,всі питання вирішувала я(чоловік дуже допомагав).А коли мама померла,я залишилась одна з сином.Я не могла нормально про себе подбати,погано їла,схудла,дбала про дитину,працювала,ще мала земельну мамину ділянку, господарство невелике, оформлення документів.Спершу я хотіла спробувати справитись одна.Побачила,що не виходить і тому почала пити антидепресанти.
Дякую і Ользі Володимирівній.
Так,Ви праві,син дуже відчуває мій настрій.Говорить,що йому нудно і скучно.Скцчає за своїм другом.Тут він спілкується з російськомовними дітьми 9-10-річного віку(які не дуже вписуються в мою картину прикладу для сина).Я дуже ціную українські цінності,традиції,патріотичністьне тількт я,а й мій чоловік.Ми релігійна сім'я.Мені бракує походів в театр,кіно,церкву тощо.
Я завжди хотіла,щоб дитина чи я спілкувалися з рівними собі або тими ,від яких чогось можна почерпнути.
З нашими знайомими цього не має.Я розумію,що це теж досвід.Але боюсь,щоб цей досвід не зіпсував мою дитину.Я багато розмовляю і пояснюю сину.
Син інколи говорить,шо не піде до цієї школи, в буде лише навчатись дистанційно.Це також не варіант без соціуму.Також країна не дозволяє перебування без навчання в школі.
В цій країні нам не вистачає також динамічному.
Чекаю на Ваші думки і побажання.
Я дуже всім вдячна).
Tina, дякую за щирість. У вашій ситуації немає правильного чи неправильного рішення. Це не про аналіз, а про чесність із собою.
Ставте собі запитання: Як я почуваюсь? Чого мені насправді хочеться? Що потрібно саме вам як жінці, як мамі, як людині, яка прожила втрату, зміну життя, адаптацію, біль, втому. Не раціонально, не “як краще для всіх”, а саме для себе, зараз.Не на все зараз є відповіді. Але саме слухання себе, без тиску, без страху, дає ясність. Можливо, варто спробувати поїхати з сином на літо в Україну. Не як втечу, а як спосіб прояснити відчуття. Це не зобов’язання це експеримент.
Ваш чоловік мудрий. Він вас підтримує, і ви не самі.
Бережіть себе 💛
Tina, доброго ранку!
цитата:
Чекаю на Ваші думки і побажання.

Пропоную замислитись, чи не схоже на те, що ви в очікуванні думок психологів відтягуєте власне рішення?
Якщо зважити на спілкування у темі, то думок, порад і пропозицій психологів було вельми багато. Вони переважно стосувались необхідності прислухатись до себе - до своїх бажань і відчуттів, до цінностей сім'ї, до спроби уявити подальший розвиток подій за різними сценаріями тощо.

Отже, залишається вам усю цю інформацію "перетравити" і врешті-решт асимілювати те, що ляже в основу вашого рішення.

Моє побажання - більше довіряйте собі, орієнтуйтесь на власні бажання і потреби)
Добрий день!
Хочу сказати,що я не можу у цій ситуації,яка склалася,діяти як тільки я того хочу.Мої особисті бажання геть чисто відрізняється від того,що я зараз маю.Я хочу жити в Україні,працювати на улюбленій роботі,хочу,щоб дитина вчилась в українській школі,мала друзів,а я змогла ходити в кіно,театр,церкву.
Якщо я все це матиму,не буде поруч чоловіка.Що теж не дуже добре.Оскільки,моя сім'я і кому я потрібна це лише він і син.Все через війну.
Я почула психологів,що важливо є зберегти і бути в сім'ї.
Як експеримент поїхати в Україну і спробувати,я думала про це,але є ймовірність,що сину сподобається і він не захоче повертатися .
Чоловік говорить,що рано чи пізно ,знаючи мене,настане час,що я поїду додому.
Для мене це складний вибір.
Я вдячна спеціалістам за розбір моєї ситуації,думки і побажання.
Зичу Вам усього доброго,миру,перемоги! Дякую.
Доброго дня Tina.
Колеги написали, як на мене, дуже багато корисного. Тому, щоб не повторюватися, спробую зосередитися лише на тому, що вважаю основним.
На мою думку, Ваше питання - це не стільки питання сина, скільки питання Ваших стосунків з чоловіком та Вашої самореалізації та сприйняття себе як людини, жінки, дружини та мами.. Адже, діти лише певним чином "відзеркалюють" саме ті аспекти життя батьків, які мають проблеми для самих дорослих.
Бо, діти та батьки - це єдине ціле на глибинному, підсвідомому рівні. Ваш син відчуває себе нереалізованим, невдоволеним своїм життям... Але і Ви, судячи з написаного, так само, відчуваєте себе нереалізованою та
невдоволеною собою. А це є, як на мене, і головна проблема, і ключ до вирішення самої проблеми....
Окрім того, привертає увагу те, що Ви готові в любу мить поїхати від чоловіка... Отже, виникає питання щодо рівня близькості Вас з чоловіком (мається на увазі, душевна близькість).
Чи були у вас з чоловіком по справжньому близькі стосунки?
І ще.
Ви пишете
"Питання: як мені вчинити в даній ситуації.Чи слухати дитину і робити як йому добре,бо я часто саме так і вчиняла?". Я правильно Вас зрозуміла, Ви, зазвичай, "ідете на поводу" у сина? Тобто, в сім'ї керує син-підліток і ставить свої вимоги до дорослих, принаймні, до мами"? Якщо так, тоді можна говорити про певну ступінь психо-емоційної залежності від сина. Що є не дуже добре. Бо з часом зруйнує не лише ваші стосунки, але може вплинути не дуже добре і на все його життя... Адже, для того, щоб син зміг реалізуватися як особистість та чоловік, йому, як мінімум, потрібно навчитися справлятися з певними труднощами. Бо чоловіки розвиваються саме через долання перешкод, а не тоді, коли намагаються тікати від них. Так, зрозуміло, ви живете в чужій країни з зовсім іншою ментальністю. Але якщо саме так склалося життя, отже, для чогось вам всім саме таке життя потрібне. Тим паче, що в Україні зараз може бути не лише набагато важче, але і набагато небезпечніше для самого життя.
Як висновок.
Питання: їхати, чи не їхати лежить на поверхні, тоді як розбиратися з тим, що відбувається, потрібно глибинно.
Можу припустити, що є ознаки втрати себе як певної, цілісної особистості. І ось з цим, на мою думку, і потрібно почати розбиратися по справжньому. А все інше, воно просто притягнеться по мірі того, як Ви розберетеся в собі та у своїх стосунках.
Насправді, я б Вам радила попрацювати з психологом індивідуально. Бо, як на мене, Ви зараз увійшли у кризовий стан втрати себе та мети свого життя

Відредаговано автором 04-07-2025 16:49:38