«Я зрозумів, у чому ваша біда: ви надто серйозні. Розумне обличчя — це ще...»
Питання від: Mарина Вік: 34

Як подолати складний етап

Вітаю, шановні психологи.

Я, напевно, переживаю один із найскладніших етапів свого життя. Є такий вираз як «33 нещастя». Це все про мене.
За 2024 відбулось повне обнулення як особистості: ментально, морально, матеріально. Відчуття, наче ти - білий лист. Було б добре, як би не так печально.

Наразі вирішую свої фінансові проблеми(борги), які дуже і дуже складні. Не знаю, як зібрати себе докупи. Я розумію, що крім мене ніхто не завершить цю справу. Однак, відчуваю, що від емоційного тиску втрачаю зібраність, нервую, впадаю у негативні думки. Це відображається на здоров’ї.
Мені так хочеться вірити, що я це все подолаю, але інша частина мене готова здатися кожну секунду.

Порадьте, будь ласка, як контролювати свій стан пригніченості та мотивувати себе на позитивний результат?
Вподобали: 1 з 1
Що означають ці оцінки?

Оцінки питань

Відповіді психологів

Доброї ночі, Марино.
Знаєте, є такий вираз "Так буде не завжди". Мені здалось, що Ви доволі цілеспрямовано і планомірно долаєте Ваші труднощі, у Вас напевно є чіткий план і орієнтовний час на його завершення. Але, нажаль, Вам вже бракує внутрішнього ресурсу боротись зі стресом, бути сильною та рішучою, і цей ресурс треба десь здобувати.
Джерелами ресурсу можуть бути абсолютно різні речі, які Вам приносять задоволення, релакс, натхнення... Ресурсними є також люди та спілкування із ними, навіть приємна колежанка може поділитись душевним теплом під час невеличкої бесіди на перерві. Орієнтуйтесь на позитив, та оберігайте себе від негативу.
У хвилини, коли Вас накриває смуток, можете спробувати різні дихальні практики - вони заспокоюють нервову систему, стабілізують її тут і зараз.
Малюйте чи ведіть щоденник, аби зливати назовні похмурі думки та настрій; негативне почуття, що отримало матеріальну форму, значно втрачає свою силу.
Нора Маркман — психолог
Нора Маркман психолог
Київ ·
Вітаю! Втримуватись на одному і тому ж позитивно-продуктивному рівні складно навіть і без боргів і нещасть, якщо бути відвертою) Тому той факт що ви думаєте в напрямку вирішення проблем і робите хоч якісь кроки, навіть те що шукаєте підтримки або поради - це вже заслуговує на повагу! Можливо, образ "зібраної" людини може відтіняти в нехорошому сенсі таку "не ідеальну" справжню? Погоджуюсь з колегою вище, дуже важливо мати якийсь емоційний і душевний ресурс щоб долати складнощі. Чи є у вас якісь люди або явища чи ідеї які підтримують вас? Дуже важливо також висловлювати собі якусь вдячність і підтримку навіть за незначні речі. За те що ви змогли пережити, за якийсь досвід який отримали, тощо. Плюс також постійне обдумування негативних сценаріїв - часто буває шкідливим і демотивує. Можете спробувати самодопомогу з тої ж когнітівної психотерапії, якщо немає можливості звернутися особисто. Наприклад - почати відділяти які з думок і ідей для вас корисні, а які шкодять. До прикладу "все так складно, не знаю за що братись" - вочевидь не найкорисніша, особливо якщо вона повторюється сто разів на день. І такі повторення варто змінити на ті які допоможуть, щось на кшталт "мені дуже тривожно зараз, я переживаю за те і інше. Чим саме зараз я можу допомогти собі, чи треба мені відпочити, пройтися? тощо" Сил вам і терпіння!
У нашому житті є циклічність. За хорошими подіями йдуть погані, а за поганими хороші.
Китайські мудреці стверджують, що ніч найбільш темна перед світанком.
Ця темна смуга у Вашому житті обов'язково закінчиться.
Сумні події та невдачі трапляються у житті кожного. Проблеми сприймаються гостріше, якщо ми втомилися чи виснажені. Коли на шляху нас застає снігова буря, найкраще, що ми можемо зробити, — перечекати. Зменште трохи активність.
Подивіться на все, що трапилося в ретроспективі. Що найстрашніше сталося? Чому ця ситуація Вас навчила? Як хотілося б підготуватися, щоб наступного разу було легше?
Звичайно, прибрати негативні думки важко і бачити лише позитив.
Але зміни – це частина життя. Можна довго намагатися боротися, але факт залишається фактом – багато речей у світі змінюються без нашої участі та дозволу. Не означає, що треба опустити руки. Навпаки, набагато ефективніше зосередитись на тому, що ми хоч якось можемо контролювати.
Складіть два списки. У перший випишіть все, що не можете контролювати, і дозвольте собі про це не турбуватися. У другій – все, що у ваших силах.
Іноді здається, що чорна смуга ніколи не закінчиться, але труднощі не тривають вічно.
Не критикуйте себе. Турбота та прояв м'якості до себе – важлива частина подолання кризи. Як мінімум, зіткнувшись із чорною смугою, Ви змогли не здатися і продовжили йти по життю. Це вже багато.
Повторюйте чарівну фразу. "Не знаю як, не знаю де, але все буде краще, ніж я можу собі уявити"

Відредаговано автором 08-01-2025 02:19:51

Доброго ранку, Марино!
цитата:

Зовні, ніби актуальне завдання - контролювати свій стан пригніченості. А насправді контроль лише спалює енергію. Варто поставитись до себе з усією можливою повагою і турботою і сказати: " Я маю право засмучуватись - для того є очевидні підстави. Проте я маю право виправляти помилки. Я хочу рухатись вперед і буду це робити. Я буду вдячна собі за те, що не впала на спину і не скиглю від безпорадності. Я маю силу і буду свою силу прирощувати!"

цитата:
Наразі вирішую свої фінансові проблеми(борги), які дуже і дуже складні. Не знаю, як зібрати себе докупи.

Вашою опорою може стати принцип - "не все і одразу. ПОСТУПОВО."
цитата:
Я розумію, що крім мене ніхто не завершить цю справу.

"Якщо не я за себе, то хто за мене?"

цитата:
Однак, відчуваю, що від емоційного тиску втрачаю зібраність, нервую, впадаю у негативні думки. Це відображається на здоров’ї.

Допомогти собі емоційно можна через тіло. Помірна фізична активність наповнить вас додатковим ресурсом енергії.

цитата:

Якщо здатися, то який образ виникає у вашій уяві?

На додачу до вже сказаного і рекомендованого колегами, додам - пошукайте в своєму місті безкоштовну групу психологічної підтримки. Відвідування таких заходів може позитивно вплинути на вашу здатність долати існуючи виклики.

Відредаговано автором 08-01-2025 10:35:10